۱- دیوارهای جدا کننده

۲- دیوارهای پوششی

۳- سقف کاذب

۴- سیستم حفاظت ساختمان در برابر حریق

. دیوارهای جدا کننده

دیوار های جداکننده، دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شوند. این ساختار شامل قاب های فولادی سبک ساخته شده بوده که صفحات روکش دار گچی در یا چند لایه، به وسیله ی پیچ مخصوص بر روی آن ها نصب می شوند.درزهای میان این صفحات به وسیله ی نوار و بتنه ی مخصوص درزگیری شده، به نحوی که در انتهای کار، سطحی یکپارچه و بودن درز که قابلیت رنگ آمیزی و کاشی کاری یا هرنوع پوشش نهایی دیگری خواهد داشت، حاصل می گردد.فضای خالی داخل دیوار، امکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و همچنین عبور و دسترسی به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی را به راحتی میسر می سازد.

کاربرد های ویژه دیوارهای جدا کننده کناف

الف. دیوار خارجی ساختمان

در این ساختار، از صفحات مسلح سیمانی به عنوان لایه خارجی دیوار استفاده می شود. در ایران معمولا از قطعات سنگ و آجر پلاک در نماها استفاده می شود که به صورت دوغابی بر بدنه ی دیوارهای خارجی اجرا می شوند. عدم وجود اتصال مناسب میان این قطعات و بدنه ی دیوارها موجب می شود که در هنگام وقوع زلزله، جا به جایی و لرزش ها تحمل نگشته و نما فرو بریزد. سیستم دیوار خارجی با صفحات مسلح سیمانی، به عنوان ساختاری کاملا ایمن در برابر زلزله، راه حل مشکل این است. از دیگر مزایای این ساختار، استفاده از عایق پشم معدنی می باشد که به طور همزمان موجب بهسازی حرارتی و صوتی ساختمان می شود.

ب. دیوار تاسیساتی

با اجرای دو لایه قاب فلزی با فاصله از یکدیگر، می توان از فضای به وجود آمده جهت عبور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی استفاده نمود. قرارگیری تاسیسات در فضای خالی دیوار و دفن نشدن آن در داخل دیوار، علاوه بر رفع مسئله خوردگی و کاهش هزینه تعمیرات، دسترسی به تاسیسات و تعمیرات و نگهداری را در مرحله بهره برداری آسان می کند.

پ. دیوار چاه آسانسور

این ساختار جهت جدا سازی فضای چاه آسانسور از سایر فضاهای ساختمان استفاده می شود

ت. دیوار مقاوم در برابر اشعه ایکس

با نصب یک لایه صفحه سربی در فضای داخل دیوار کناف می توان از عبور اشعه ایکس جلوگیری نمود. این نوع دیوارها در مراکز رادیولوژی استفاده می شود.

ث. دیوار مقاوم در برابر حریق

صفحات ساختار گچی خشک یکی از عالی ترین مصالح مقاوم در برابر آتش سوزی می باشد. آن ها حرارت را از خود عبور نمی دهند حتی حرارت بیش از ۲۲۰ درجه فارنهایت (۹۰ درجه سانتی گراد) در واقع، علت نسوختن آنی، وجود ترکیبات شیمیایی آب می باشد که تحت حرارت زیاد تبخیر شده، بنابراین از انتقال حرارت جلوگیری می کند. حتی پس از تکمیل مرحله کلسیناسیون، یعنی زمانی که همه آب آن خارج می شود. هنوز به عنوان یک سد در مقابل حرارت پایداری می کند. چهار ساعت مقاومت در مقابل آتش سوزی برای جدا کننده ها، سه ساعت برای سقف و چهار ساعت برای پوشش های روی ستون های ساختمانی آزمایش و تست شده است.

. دیوارهای پوششی

دیوارهای پوششی، ساختارهای بسیار مناسبی جهت عایق کاری حرارتی جداره های ساختمان های در حال ساخت و یا بهسازی حرارتی جداره های ساختمان های در حال بهره برداری می باشند، علاوه بر عایق کاری حرارتی، از این ساختارها می توان برای عایق کاری صوتی ساختمان ها، عایق کاری دیوارها در برابر رطوبت و بخار، ایجاد فضای تاسیساتی در دیوارها و دست یابی به پوشش های با ضد حریق نیز استفاده نمود، انواع ساختارها در این روش عایق کاری شامل موارد زیر می باشد:

الف :‌ دیوار پوششی بدون سازه

در این ساختار، از یک لایه صفحه روکش دار گچی پوشش شده با لایه عایق پلی استایرن یا پشم معدنی ( ضخامت های مختلف) استفاده می شود. این صفحات به وسیله چسب خمیری مخصوص پرلفیکس مستقیما به دیوار زمینه متصل می شوند. درزهای میان صفحات به وسیله ی نوار و بتنه ی مخصوص درزگیری شده، به نحوی که در انتهای کار یک سطح یکپارچه و بودن درز حاصل می گردد. مزیت های اصلی این ساختار سهولت و سرعت در اجرا، قابلیت رنگ آمیزی بلافصله پس از نصب و دور ریز کم مصالح می باشد. به علاوه، در این ساختار می توان صفحه گچی را با فاصله از دیوار زمینه اجرا نمود، تا ضمن رفع مشکلات اجرایی آن (مانند ناشاقولی و ناهمواری)، فضای مناسبی برای عبور آسان تاسیسات الکتریکی و مکانیکی نیز ایجاد گردد.

ب : دیوار پوششی با سازه

در این ساختار، صفحات روکش دار گچی بر روی زیر سازی فلزی پیج می شوند. این زیر سازی می تواند به صورت متصل به دیوار یا مستقل از دیوار اجرا شود. در این ساختار، عایق حرارتی در فاصله ی آزاد میان صفحه ی روکش دار گچی و دیوار زمینه (۱۷ تا ۷۳ میلی متر) قرار داده می شود.

وجود فاصله آزاد، علاوه بر ایجاد فضای مناسب جهت نصب لایه ی عایق با ضخامت مختلف راه حل مناسبی جهت غلبه بر مشکلات اجرایی دیوار زمینه مانند ناشاقول بودن دیوار و حذف شیار زنی جهت عبور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی محسوب می شود. از مزایای دیگر این ساختار، امکان اجرا در دیوارهای با شرایط زمینه متفاوت و اجرا و پوشش های با ارتفاع ۱۰ متر می باشد.

۳- سقف کاذب از جنس صفحات گچی کناف

سقف یکپارچه :‌ سقف یکپارچه بدون درز بوده و ساختار آن ها از اتصال صفحات روکش دار گچی به زیر سازی فولادی که به سقف اصلی متصل می باشد، تشکیل شده است. این صفحات بر روی یک زیر سازی از پروفیل های C شکل که به سقف اصلی متصل شده اند نصب می شوند. سپس محل درزها با بتونه و نوار درزگیر، درزگیری می شود.

از جمله ویژگی های سقف یکپارچه کاذب می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱- سبکی وزن ساختارهای اجرا شده

۲- دسترسی آسان به فضای تاسیساتی در پشت سقف کاذب

۳- سرعت اجرایی بالا و پوشش سطوح وسیع در حداقل زمان

۴- انعطاف پذیری زیاد و امکان ایجاد طرح های معماری متنوع

سقف مشبک : از شبکه سازه های سپری و تایل های گچی تشکل می شوند. شبکه مذکور به وسیله آویزهای قابل تنظیم به سقف اصلی متصل گردیده و سپس تایل های گچی، درون این شبکه قرار می گیرند.

از جمله ویژگی های سقف یکپارچه کاذب می توان به موارد زیر اشاره کرد :‌

۱- سرعت اجرا بالا

۲- دسترسی آسان به فضای تاسیساتی پشت سقف کاذب

۳- تعمیر و نگهداری آسان

۴- حذف رنگ آمیزی در صورت استفاده از صفحات پوشش دار می باشد

۵- در این ساختار می توان از انواع صفحات موجود مانند صفحات سوراخ دار (آکوستیک) و ساده با پوشش و یا بدون پوشش استفاده کرد.

۶- سازه های سپری شکل با فاصله محور ۶۰ سانتی متر جزء اصلی این ساختار را تشکیل می دهد که به وسیله آویز قابل تنظیم به سقف اصلی متصل می گردد.